Konfirmationsbilleder gennem tiden 1941 - 1950


Her kommer løbende en del ældre konfirmationsbilleder med navne, hvor vi mangler at få parret numrene med navnene.

Ved at klikke på det enkelte billede, vil det åbne på en ny fane i et større format.


Konfirmation den 20. April 1941 ved Pastor Bækgaard


1. Poul Erik Varrisbøl Hansen, søn af overportør Thomas Hansen, Kongevej 18, Skjern
2. Magnus Hyldal Sørensen, søn af snedker Søren Peder Sørensen, Vestergade 62, Skjern
3. Poul Frode Lauridsen, søn af arbejdsmand Niels Peder Lauridsen, Nygade 23, Skjern
4. Hans Jørgen Damgaard Eskildsen, søn af arbejdsmand Ejnar Damgaard Eskildsen, Vejlen, Skjern
5. ? Jens Siegfred Hansen, søn af elektricitetsbestyrer Hans Christian Hansen, Ganer Mølle, Skjern
6. Kaj Folmer Christensen, søn af tromlefører Charles Christensen, Vester Marup. Boede på børnehjemmet Rosengaarden, Vardevej, Skjern
7. Frants Kjærgaard Christensen, søn af landpost Christen Christensen, Vraa, Skjern
8. Svend Erik Jensen, søn af slagteriarbejder Arne Harald F. Jensen, Kongevej 31, Skjern
9. Kristian Henningsen, søn af arbejdsmand Laurids C. Henningsen, Pilealle 10. Boede hos Arnold Andersen, Kongevej, Skjern
10. Henry Poulsen, søn af slagteriarbejder Jens Frederik Hornstrup Poulsen, Voldgade 21, Skjern
11. Tage Erland Klein, søn af plantør Thorvald Klein, Lundenæs
12. ?
13. Erik Lauge Nielsen, søn af arbejdsmand Niels Jensen Nielsen, Engsiggade 9
14. Kaj Aage Nielsen, søn af tømrer Jens Ingvard Nielsen, Storegade 28, Skjern
15. Thomas Christensen, søn af husmand Bendt Peder Christensen, Vester Marup
16. ?
17. Kurt Poul Knudsen, søn af maskinmester Georg Johannes Knudsen, Vardevej 3
18. Hans Chr. Pedersen, søn af vulkanisør Peder Immanuel Pedersen, Bredgade 25
19. Svend Erik Jessen, søn af overportør Karl Marius Jessen, Vestergade 21
20. Karl Martin Thorup, søn af arbejdsmand Ejner Thorup, Skjern Birk
21. Magda Else Jensen, datter af husmand Jens Larsen Jensen, Ganerkær
22. Sigrid Antonie (Tonny) Hansen, datter af cementstøber Marius Hansen, Østergade 53A
23. ? Herdis Marie Hansen, datter af jernhandler Mikkel Hansen, Enghavevej 8, Skjern
24. Mary (Maja) Nielsen Fusgaard, datter af gårdejer Karl Nielsen Fusgaard, Marup
25. Bente Oldager Andersen, datter af fotograf Carl V. Andersen, Nylandsvej 39 (?)
26. Magda Toft, datter af arbejdsmand Chr. Toft, Lundenæs Mark
27. Betty Ager, datter af landpost Jens Andreas Ager, Vestergade
28. Esther Bech Andersen, datter af gårdejer Niels Bech Andersen, Øster Smedegaard
29. Johanne Marie Søndergaard Jensen, datter af præstegårdsforpagter Lars Søndergaard Jensen, Skjern
30. Emma Johanne Mortensen, datter af gårdejer Chr. Mortensen, Ganer
31. Pastor Søren Bækgaard
32. ? Ketty Christensen, datter af arbejdsmand Martin Holger Christensen, Kongevej 35
33. Aase Ruth Hansen, datter af overportør Karl Gustav Hansen, Kongevej 33A
34. Ketty Markussen, datter af mælkehandler Peder M. Markussen, Vestergade 13
35. Margit Lilian Pagaard, datter af arbejdsmand Andreas Pagaard, Pilealle 16
36. ?
37. Aase Nielsen, datter af lagerforvalter Robert M. Nielsen, Nylandsvej 39
38. Tove Christensen, datter af graver Peder Christensen, Nygade 13
39. Ragna Provstgaard Madsen, datter af Jens Peder Madsen, Nygade 43 A, Skjern
40. Else Lodahl, datter af gårdejer Peder Lodahl, Vester Marup
41. Esther Jensen, datter af arbejdsmand Michael Jensen, Nørregade 21
42. ? Klara Andrea Pedersen, datter af arbejdsmand Enevold Pedersen, Klostervej 15, Skjern
43. Niels Frede Silberg Sinnbeck, søn af remissearbejder Johan E.G. Sinnbeck, Kongevej, Skjern
44. Arne Klemmensen, søn af husmand Hans Peder Klemmensen, Vraa
45. Axel Weis Bjerrum, søn af realskolebestyrer Johannes Bjerrum, Bredgade 13, Skjern
46. ? Kurt Hansen, søn af trafikassistent Holger Hansen, Nygade 39, Skjern
47. Laurids Bent Hansen, søn af lagerist Julius Hansen, Reberbanen, Skjern
48. Johannes Verny Gregersen, søn af væver Aage H. Gregersen, Vestergade 17, Skjern
49. Egon Skovgaard Jensen, søn af afdøde arbejdsmand Jens Kristian Jensen og Elfrida Jensen, Kirkebyen.
50. Mads Tage Madsen, søn af skotøjsfabrikant Peder Chr. Madsen, Marupvej 20, Skjern
51. Preben Esmark Pedersen, søn af arbejdsmand Kristen Marius Pedersen, Nygade 51, Skjern  

Navneliste iflg Kirkebogen

 • Karl Martin Thorup, Skjern Birk, søn af arbejdsmand Ejnar Thorup og hustru Elna Marie Høgfeldt, Skjern Birk. •
Magnus Hyldal Sørensen, Skjern, søn af snedker Søren Peder Sørensen og hustru Petra Kirstine Hyldal Jensen, Vestergade 62, Skjern
• Thomas Christian Christensen, Skjern, søn af gaardejer Bendt Peder Christensen og hustru Mette Marie Graversen, Vester Marup, Skjern
• Johannes Lauridsen, Skjern, søn af husmand Jens Peder Lauridsen og hustru Karen Marie Larsen, Langagervej, Skjern
• Kaj Folmer Christesen, Skjern, søn af tromlefører Charles Christensen og hustru Helga Karoline Marie Jensen, Vester Marup Skjern – plejefader: børnehjemsforstander Anton Madsen, Rosengaarden, Skjern
• Hans Jørgen Damgaard Eskildsen, Skjern, søn af arbejdsmand Ejnar Damgaard Eskildsen og hustru Anna Margrethe Jørgensen, Vejlen, Skjern
• Frants Kjærgaard Christensen, Vraa, Skjern, søn af landpost Christen Christensen og hustru Maren Katrine Jørgensen, Vraa, Skjern
• Erik Lauge Nielsen, Skjern, søn af arbejdsmand Niels Jensen Nielsen og hustru Anna Christine Laugesen, Engsiggade 9, Skjern
• Svend Erik Jensen, Skjern, søn af slagteriarbejder Arne Harald Frederik Jensen og hustru Thora Andersen, Kongevej 31, Skjern
• Poul Erik Varridsbøl Hansen, Skjern, søn af overportør Hans Thomas Hansen og hustru Juliane Nielsen, Kongevej 18, Skjern
• Kaj Aage Nielsen, Skjern, søn af tømrer Jens Ingvard Nielsen og hustru Kirstine Nordesgaard, Storegade 28, Skjern
• Svend Erik Jessen, Skjern, søn af overportør Karl Marius Jessen og hustru Kathrine Erika Marie Madsen, Vestergade 21, Skjern
• Egon Skovgaard Jensen, Skjern, søn af afdøde arbejdsmand Jens Kristian Jensen og hustru Elfrida Jensen, Kirkebyen, Skjern
• Elvig Bernchou Nielsen, Marup, søn af husmand Hans Møller Nielsen og hustru Thora Madsen, Marup, Skjern
• Tage Erland Klejn, Lundenæs, Skjern, søn af plantør Thorvald Klejn og hustru Helga Emilia Eskesen, Lundenæs, Skjern
• Poul Frode Lauridsen, Skjern, søn af arbejdsmand Niels Peder Lauridsen og hustru Martha Christensen Overgaard, Nygade 23, Skjern
• Mads Tage Madsen, Skjern, søn af skofabrikant Peder Christian Madsen og hustru Kathrine Mikkoline Hannen, Marupvej 20, Skjern
• Niels Frede Silberg Sinnbeck, Skjern, søn af remissearbejder Johann Edert Georg Sinnbeck og hustru Augusta Kjerstine Silberg, Kongevej, Skjern
• Axel Weis Bjerrum, Skjern, søn af realskolebestyrer Morten Holger Johannes Bjerrum og hustru Hertha Margrethe Rasmussen, Bredgade 13, Skjern
• Hans Christian Pedersen, Skjern, søn af vulkanisør Peder Immanel Pedersen og hustru Vera Emilie Christensen, Bredgade 25, Skjern
• Jens Siegfred Hansen, Ganer, Skjern, søn af elektricitetbestyrer Hans Christian Hansen og hustru Alma Christensen, Ganer Mølle, Skjern
• Kurt Poul Knudsen, Skjern, søn af maskinmester Georg Johannes Knudsen og hustru Jensine Kristine Larsen, Vardevej 3, Skjern
• Henry Poulsen, Skjern, søn af slagteriarbejder Jens Frederik Hornstrup Poulsen og hustru Karen Thomsen, Voldgade 21, Skjern
• Kurt Hansen, Skjern, søn af trafikassistent Holger Hansen og hustru Maren Rahbek Jensen, Nygade 39, Skjern
• Preben Esmark Pedersen, Skjern, søn af arbejdsmand Kristen Marius Pedersen og hustru Anna Christine Esmark, Nygade 51, Skjern
• Kristian Henningsen, Skjern, søn af arbejdsmand Lauritz Christensen Henningsen og hustru Katrine Marie Bruhn, Pilealle 10, Skjern
• Johannes Verny Gregersen, Skjern, søn af væver Aage Hansen Gregersen og hustru Ellen Margrethe Hansen, Vestergade 17, Skjern
• Laurids Bent Hansen, Skjern, søn af lagerist Julius Hansen og hustru Jenny Margrethe Graversen, Reberbanen, Skjern
• Arne Klemmensen, Skjern, søn af husmand Hans Peder Klemmensen og hustru Dagny Oline Jensen, Vraa, Skjern
• Klara Andrea Pedersen, Skjern, datter af arbejdsmand Enevold Pedersen og hustru Marie Kirstine Skov, Klostervej 15, Skjern
• Mary Nielsen Fusgaard, Marup, datter af gaardejer Karl Nielsen Fusgaard og hustru Ane Margrethe Poulsen, Marup, Skjern
• Herdis Marie Hansen, Skjern, datter af jernhandler Mikkel Hansen og hustru Ane Kirstine Mogensen, Enghavevej 8, skjern
• Aase Nielsen, Skjern, datter af lagerforvalter Robert Martinus Nielsen og hustru Karen Elisabeth Jensen, Nylandsvej 39, Skjern
• Magda Else Jensen, Skjern, datter af husmand Jens Larsen Jensen og hustru Ane Mortensen, Ganerkær, Skjern
• Magda Toft, Skjern, datter af arbejdsmand Christen Christensen toft og hustru Anna Cecilie Kristensen, Lundenæs Mark, Skjern
• Kirsten Merete Kristensen, Troldhede, datter af husassistent Nanna Petrea Kristensen, København. Plejeforældre: hotelvært Christian Christensen og hustru Marie Kristine Villasen, Troldhede
• Margit Lilian Pagaard, Skjern, datter af arbejdsmand Andreas Pagaard og hustru Amalie Kirstine Eriksen, Pilealle 16, Skjern
• Emma Johanne Mortensen, Ganer, datter af gaardejer Christen Mortensen og hustru Kirsten Jensen, Ganer, Skjern
• Esther Bech Andersen, Skjern, datter af gaardejer Niels Bech Andersen og hustru Hansine Caroline Andersen, Skjern
• Aase Ruth Hansen, Skjern, datter af overportør Karl Gustav Hansen og hustru Mette Kirstine Hald, Kongevej 33 A, Skjern
• Bente Andersen, Skjern, datter af fotograf Carl Victor Andersen og hustru Karen Ebbeline Nielsen Oldager, Nylandsvej 41, Skjern
• Else Lodahl, Vester Marup, datter af gaardejer Peder Lodahl og hustru Mariane Søndergaard Andersen, Vester Marup, Skjern
• Betty Ager, Skjern, datter af landpost Jens Andreas Jensen Ager og hustru Mary Anna Henriksen, Vestergade, Skjern
• Ketty Markussen, Skjern, datter af mælkehandler Peter Marinus Markussen og hustru ane Marie Simonsen, Vestergade 13, Skjern
• Sigrid Antonie Hansen, Skjern, datter af cementstøber Marius Hansen og hustru Jacobine Cathrine Jacobsen, Østergade 53 A, Skjern
• Ragna Marie Provstgaard Madsen, Skjern, datter af Jens Peder Madsen og hustru Signe Marie Nielsen, Nygade 43 A, Skjern
• Esther Jensen, Skjern, datter af arbejdsmand Michael Jensen og hustru Mette Kirstine Pedersen, Nørregade 25, Skjern
• Ketty Christensen, Skjern, datter af arbejdsformand Martin Holger Christensen og hustru Joanne Kirstine Mikkelsen, Kongevej 35, Skjern
• Tove Christensen, Skjern, datter af graver Peter Christensen og hustru Helga Cecilie Hansen, Nygade 13 Skjern
• Johanne Marie Søndergaard Jensen, Skjern, datter af præstegaardsforpagter Lars Jensen og hustru Kathrine Georgine Miltersen, Skjern
• Esther Rindom, Albæk, datter af afdøde gaardejer Jakob Rindom og hustru Pouline Kirstine Poulsen, Albæk, Skjern

KAN DU HJÆLPE MED AT SÆTTE NAVNE PÅ DE MANGLENDE- Skriv til Per - klik her


Konfirmation den 5. oktober 1947 ved Pastor Pahus Hanning

 

1.       Sonja Andersen, datter af barbermester Peder Chr. Andersen, Voldgade 9
2.       ?
3.       ?
4.       Elly Larsen, datter af arbejdsmand Jens Kristian Larsen, Storegade 30
5.       Anna Grethe Carlsen, datter af murerarbejdsmand Carl Johannes Carlsen, Grønnegade 2
6.       Metha Andresen, datter af bagermester Ludvig Andresen, Bredgade 87
7.       Birthe Holm Christiansen, datter af manufakturhandler Johannes Holm Christiansen, Østergade 24
8.       ?
9.       Anna-Grethe Damgaard Eskildsen, datter af arbejdsmand Johannes Damgaard Eskildsen, Skjern Birk
10.   Erna Dahl Jepsen, datter af maskinpasser Jens Kristian Jepsen, Svinget
11.   ?
12.   ?
13.   Pastor Pahus, Hanning.
14.   Doris Iversen, datter af husmand Hans Kristian Iversen, Engsig
15.   Karen Dalgaard Jensen, datter af bankkasserer Aitsi Dalgaard Jensen, Bredgade 8
16.   Karen Helene Østergaard Pedersen, datter af afdøde Jens Østergaard Pedersen og lærerinde Mariane Pedersen, Marup Skole
17.   Karen Marie Lyager Nielsen, datter af købmand Johan Nielsen, Bredgade 54
18.   ?
19.   Kirsten Elisabeth Christiansen, datter af repræsentant Chr. Christiansen, Vardevej 2
20.   Bente Sørensen, datter af togbetjent Henry Ove Fogt Sørensen, Nylandsvej 31B
21.   Ulla Rejkjær, datter af mode- og broderihandler Gustav Rejkjær, Videbæk
22.   Rita Jensen, datter af vognmand Jens Marius Jensen, Vestergade 33
23.   Kirsten Toft, datter af førstelærer Mads P. Toft, Ganer Skole
24.   Anna Ladekjær Hansen, datter af gårdejer Hans N. Hansen, Ladekjær
25.   Jens Leif Olesen, søn af cykelhandler Ole Ejnar Olesen, Vestergade 33
26.   Svend Arne Johnsen, søn af arbejdsmand Jens Johnsen, Klostervej 24
27.   Ejgil Christensen, søn af maskinsmed Chr. Carly Christensen, Nygade 13
28.   Jens Bissenbacher, søn af overportør Karl Peter Bissenbacher, Nørregade 27
29.   Niels Arne Pagaard, søn af arbejdsmand Carl Vilhelm Pagaard, Ringkøbingvej
30.   Kaj Sønderby Villadsen, søn af cigarhandler Villads S. Villadsen, Østergade 6
31.   Karl Aage Lindhardt Jensen, søn af mejerist Mads Jensen, Voldgade 11
32.    Knud Kristoffersen, søn af tømrersvend Valdemar Kristoffersen, Kjærs Alle 1

KAN DU HJÆLPE MED AT SÆTTE NAVNE PÅ DE MANGLENDE- Skriv til Per - klik her


Konfirmation den 16. april 1950 ved Pastor Bundgaard

 1. Jørgen Kalsbøl Madsen, søn af dommer Niels Kalsbøl Madsen, Skolegade 11
2. .
3. Orla Krogh Hansen, søn af godsekspeditør Anton Jørgen Hansen, Bredgade 95.
4. Jørgen Johan Lyager Nielsen, søn af manufakturhandler Johan Nielsen, Bredgade 54
5. .
6. Frank Høgfeldt, søn af murer Otto Høgfeldt, Nygade 39
7. .
8. .
9. Lars Chr. Maribo Pedersen, søn af lærer P. Chr. Pedersen, Marup Skole
10. .
11. .
12. .
13. .
14. Niels Laurids Pedersen, søn af overlærer Ejnar Pedersen, Vestergade 20
15.
Erik Henningsen, søn af arbejdsmand Carl Henningsen, Vardevej
16. .
17. .
18. .
19. .
20. Knud Toftvad Jensen, søn af bogholder Svend Erik Jensen, Nygade 26.
21. .
22. Jørgen Dahl Jepsen, søn af smed Jens Chr. Jepsen, Svinget
23. .
24. .
25. .
26. .
27. .
28. .
29. .
30. .
31. .
32. .
33. .
34. .
35. .
36. .
37. . Pastor Bundgaard
38. .
39. Inga Møller Andersen, datter af postbud Karsten Peder Andersen, Aavangen 4
40. .
41. .
42. .
43. .
44. .
45. .
46. .
47. .
48. .
49. .
50. .
51. .
52. .
53. .
54. .
55. .

KAN DU HJÆLPE MED AT SÆTTE NAVNE PÅ DE MANGLENDE NUMRE- Skriv til Per - klik her

SE NAVNELISTE
Chr. Kruse Aakjær, søn af ekstraarbejder Chr. Viktor Aakjær, Skjern Birk
Frank Høgfeldt, søn af murer Otto Høgfeldt, Nygade 39
Kaj Jul Madsen, søn af pakmester Jens Peder Madsen, Nygade 43A
Poul Kryger Pedersen, søn af inspektør Nikolaj Pedersen, Bredgade 96
Mogens Lind, søn af farvehandler John W. Lind, Østergade 15
Jørgen Kalsbøl Madsen, søn af dommer Niels Kalsbøl Madsen, Skolegade 11
Orla Krogh Hansen, søn af godsekspeditør Anton Jørgen Hansen, Bredgade 95
Jørgen Johan Lyager Nielsen, søn af købmand Johan Nielsen, Bredgade 54
Henning Madsen, søn af fjerkræslagter Karl Chr. Madsen, Vejlegaard
Karl Erik Møller, søn af slagteriarbejder Frederik Møller, Kongevej 12
Kurt Andersen, søn af Peter Bent Severin Andersen. Bor på børnehjemmet ”Rosengaarden”
Kurt Ernst Nielsen, søn af Hagbart Nielsen. Bor på børnehjemmet ”Rosengaarden”.
Niels Laurids Pedersen, søn af overlærer Ejnar Pedersen, Vestergade 20
Gert Krarup Pedersen, søn af slagteriarbejder Hans Pedersen, Nygade 20
Leif Madsen, søn af Petra Madsen, Vardevej 45
Lars Chr. Maribo Pedersen, søn af lærer P. Chr. Pedersen, Marup
Knud Toftvad Jensen, søn af bogholder Svend Erik Jensen, Nygade 26
Helge Valdemar Sørensen, søn af gårdejer Marinus Sørensen, Lundenæs
Eyvind Charly Kristiansen, søn af arbejdsmand Hans Sigfred Kristiansen, Holstebrovej
Helge Klemmensen, søn af arbejdsmand Hans P. Klemmensen, Vraa
Jakob Pedersen, søn af Thorvald Pedersen, Lundenæs Mark
Jørgen Dahl Jepsen, søn af smed Jens Chr. Jepsen, Svinget
Hans Henrik Vad Jensen, søn af arbejdsmand Gunnar Jensen, Ringkøbingvej
Kristian Kjærgaard Mikkelsen, søn af gårdejer Mikkel Kjærgaard Mikkelsen, Sdr. Kjærgaard i Marup
Erik Henningsen, søn af arbejdsmand Carl Henningsen, Vardevej
Ejvind Frederiksen, søn af arbejdsmand Niels Karl Frederiksen, Vestergade 59
Ejvind Sørensen, søn af arbejdsmand Sophus Sørensen, Ringkøbingvej
Henning Hansen, søn af tømrermester Marius Hansen, Storegade 28
Inga Møller Andersen, datter af postbud Peder Andersen, Aavangen 4
Inga Henriksen, datter af postbud Laurids Henriksen, Vestergade 19
Gerda Elisabeth Siersbæk, datter af gårdejer Chr. Siersbæk, Ganer
Jenny Maren Kongensholm, datter af gårdejer Chr. Kongensholm, Bølling
Else Kathrine Lydersen, datter af arbejdsmand Niels Lydersen, Vestergade 24
Ulla Karin Jensen, datter af arbejdsmand Niels Thøger Jensen, Aanumvej
Aase Inge Nielsen, datter af ugift damefrisør Mary Helvine Nielsen, Bredgade
Bengta Laursen, datter af skomagermester Vagn Laursen, Vardevej 45
Karen Kirstine Hansen, datter af smedesvend Peter Hansen, Løvensgade 15
Gudrun Nørgaard, datter af gårdejer Jens Nørgaard, Marup
Inga Lisa Olesen, datter af vognmand Kristen Tornvig Olesen, Faster
Else Margrethe Lykke Sørensen, datter af sadelmager Svend Sørensen, Kongevej
Katrine Pedersen, datter af gårdejer Peder Pedersen, Hedeby
Vita Tang, datter af husmand Iver Kristen Tang, Skjern Birk
Helga Lilly Christensen, datter af arbejdsmand Hans Leding Christensen, Vardevej 45
Inge Birch Nielsen, datter af sadelmager Otto Edvard Nielsen, Birkalle 8
Kirsten Holm Rysgaard, datter af hotelforpagter Henrik Rysgaard, Bredgade 58
Kirsten Lillian Foged, datter af arbejdsmand Vagner Foged, Nygade 32
Vera Ahrensfeldt Hansen, datter af landpost Johannes AndreasHansen, Stauning
Inga Djødrup Nygaard, datter af urmager Henry Djødrup Nygaard. Plejefar er vognmand Tage Helmann
Birthe Kjelstrup Lauridsen, datter af husmand Peder Martin Lauridsen, Kongevej 24
Hanne Thostrup, datter af apoteker Carl K. Thostrup, Bredgade
Sonja Esmarch Pedersen, datter af arbejdsmand Chr. M. Pedersen, Nygade 51
Harriet Gottfredsen, datter af skræddersvend Vilhelm Gottfredsen, Marupvej 38
Anni Kristiane Silberg Sinnbeck, datter af Johan Georg Sinnbeck, Chr. Hansensvej 5

Sonja Jensen, datter af arbejdsmand Hans Therkild Jensen, Kongevej