Konfirmationsbilleder gennem tiden 1931 - 1940


Her kommer løbende en del ældre konfirmationsbilleder med navne, hvor vi mangler at få parret numrene med navnene.

Ved at klikke på det enkelte billede, vil det åbne på en ny fane I et større format.


Konfirmander den 10. April 1932 ved Pastor Gundtoft (nr 40)

KAN DU HJÆLPE MED AT SÆTTE NUMRE UDFOR DEN RIGTIGE KONFIRMAND- Skriv til Per - klik her

Nr 1. Hjalmar William Lauridsen, søn af fabrikant L.P. Lauridsen, Nygade 12.
Nr 2
. Karl Oluf Olsson, søn af arbejdsmand Per Olsson.Boede på Rosengaarden
Nr 3
. Johannes Bogø, søn af hotelforpagter Laurids K.Bogø, Bredgade
Nr 4
. Gunnar Andreassen, søn af lærer Dusinus Petræus Andreasen,Bredgade 108.
Nr 5
. Peder Hjorth Christensen, søn af kornhandlerJens Hjorth Christensen, Bredgade.
Nr 6
. Jens Arnholt Laursen, søn af portør Jens AnthonLaursen, Pilealle 27.
Nr 7
. Johannes Laurids Thomsen, søn af lærer Th.Thomsen, Storegade 6.
Nr 8
. Erhard Imanuel Bentzen, søn af telefonteknikerNiels Bentzen, Chr. Hansensvej
Nr 9
. Aage Georg Henrik Riiskjær, søn af kredslægeAnders Henrik Riiskjær, Bredgade 15.
Nr 10
.   ukendt
Nr 11
.   Rolf Neumann Tollefsen, Rosengaarden
Nr 12
.   Laurids Møller Thomsen, søn af købmand Thomas Møller Thomsen, Skolegade 6.
Nr 13
.   Erling Johannes Nielsen, søn af murer Laurids Marinus Nielsen, Kongevej 41.
Nr 14
.   Jens Karl Andersen, søn af tromlefører Søren Nielsen Andersen, Holstebrovej
Nr 15
.   Johannes Nielsen, søn af banearbejder Kristian Nielsen, Ganer.
Nr 16
.   Kristian Vestergaard Ostersen, søn af Oster Peder Ostersen, Ganer.
Nr 17
.   Iver Nielsen Pedersen, søn af arbejdsmand Andreas Pedersen, Vardevej.
Nr 18
.   Ernst Sigfred Rauhe Olsen, søn af husassistent Karen Sofie Olsen. Boede på Rosengaarden.
Nr 19
.   Viggo Nørgaard Holm, søn af gårdejer Chr. Holm, Marup.
Nr 20
.   Johannes Ostersen, søn af Ole Peder Ostersen, Aanum.
Nr 21
.   Sigvald Henriksen, søn af Claus Henrik Henriksen, Holstebrovej
Nr 22
.   Ernst Hübertz Knudsen, søn af købmand Mads Johan Knudsen, Jernbanegade 7.
Nr 23
.   Karl Vilhelm Hald Lindskov Knudsen, søn af maler og frugthandler Knudsen, Østergade 6.
Nr 24
.   Niels Møller Thomsen, søn af købmand Thomas Møller Thomsen, Skolegade 6.
Nr 25
.   Karla Kathrine Jakobsen, datter af Peder Frandsen Jakobsen, Hedeby.
Nr 26
.   Marie Lauridsen, datter af gårdejer Jens Peter Lauridsen, Langagergaard.
Nr 27
.   Esther Marie Pedersen, datter af skomager Niels Chr. Pedersen, Nygade 11.
Nr 28
.   Mary Andrea Mouridsen, datter af arbejdsmand Anthon Mouridsen, Vestergade 27.
Nr 29
.   Marie Signe Henriksen, datter af arbejdsmand Henriksen, Holstebrovej.
Nr 30
.   Anna Marie Jensine Nielsen, datter af stationsarbejder Sigvald Juul Nielsen, Bredgade 93.
Nr 31
.   Johanne Margrethe Albæk Poulsen, datter af vognmand Andreas Poulsen, Søndergade 6.
Nr 32
.   Petra Laurence Nielsen, datter af gårdejer Peder Bøjlesen Nielsen, Marup.
Nr 33
.   Helga Marie Siersbæk, datter af gårdejer Anders Siersbæk, Ll. Nørgaard.
Nr 34
.   Johanne Marie Jensen, datter af Jens Larsen Jensen, Ganer.
Nr 35
.   Meta Kathrine Pedersen, datter af tømrer Peder Kristian Pedersen, Vardevej.
Nr 36
.   Vera Johanne Jensen, datter af lokomotivfyrbøder Hans Jensen, Chr. Hansensvej 15.
Nr 37
.   Anna Nordestgaard Nielsen, datter af malermester Andreas Nordestgaard Nielsen, Voldgade 7.
Nr 38
.   Hilda Damgaard Nielsen, datter af gårdejer Hans Damgaard Nielsen, Nr. Kjærgaard i Marup.
Nr 39
.   Sørine Marie (Lulle) Meiner Jørgensen, datter af staldforpagter Niels Chr. Meiner Jørgensen, Møllegade 6
Nr 40
.   Pastor Gundtoft.
Nr 41
.   Karen Stobbe, datter af redaktør Johannes Magnus Stobbe, Jernbanegade 3.
Nr 42
.   Elly Thomsen, datter af arbejdsmand Niels Peter Thomsen, Tværgade 3.
Nr 43
.   Kamma Frida Pedersen, datter af snedker Michael Nicolaj Pedersen, Nygade 34.
Nr 44
.   Christiane Thomsen Pagaard, datter af mægler Niels Pagaard, Vestergade 15.
Nr 45
.   Frieda Ritha Pedersen, datter af banearbejder Anthon Pedersen, Vardevej.
Nr 46
.   Dagny Kjærgaard Sørensen, datter af gårdejer Chr. Kjærgaard Sørensen, Vraa.
Nr 47
.   Ellen Sunesen, datter af bager Jens Chr. Sunesen, Bredgade 50.
Nr 48
.   Mariane Oldager Madsen, datter af snedker Mads Chr. Madsen, Jernbanegade 9.
Nr 49
.   Kristian Kjær Thygesen, søn af gårdejer Anders Handrup Thygesen, Aanum.
Nr 50
.   Hans Rindom Hansen, søn af gårdejer Niels Rindom Hansen, Dal i Øster Skjern.
Nr
51. Ukendt
Nr 52
.   Henry Lynggaard Jensen, søn af gårdejer Hans Chr. Jensen, Lynggaard.
Nr 53
.   Ingeborg Bank Larsen, datter af vognmand Otto Larsen, Torvet.
Nr
54  Anna Marie Jensen, datter af gårdejer Niels PederJensen, Aarnum.
 


Konfirmander den 8. April 1934 ved Pastor Gundtoft (Nr 30)

KAN DU HJÆLPE MED AT SÆTTE NUMRE UDFOR DEN RIGTIGE KONFIRMAND- Skriv til Per - klik her

Johan Peder Madsen, søn af gårdmand Mads S. Madsen, Nylandsvej 31
Helge Valdemar Lind, Rosengaarden, søn af tømrer og brolægger Holger Lind, København
Arthur Dalkjær Kristensen, søn af tømrer Kristian Dalkjær Kristensen, Vendersgade
Tage Ingolf Bentsen, søn af distriktsmontør Niels Bentsen, Chr. Hansensvej 1
Anders Østergaard, søn af gårdmand Jens Østergaard, Albæk
Erlund Peter Mouridsen Grønborg, søn af cementstøber Daniel Chr. Grønborg, Lem
Viggo Christensen, søn af slagteriarbejder, ejendomskommissionær Chr. Christensen, Nygade 21
Nr 11
- Johannes Kjær, søn af gårdmand og sognefoged Iver Chr. Kjær,Hedeby
Ingvard Hansen, søn af arbejdsmand Mikkel Hansen, Enghavevej 8
Egon Lytgens Christiansen, søn af bankdirektør Elof Christiansen, Østergade 29
Ove Christensen, søn af arbejdsmand Chr. Valdemar Christensen, Pilealle 3
Hans Qvirin Nielsen, søn af forretningsfører Niels Marius Nielsen, Storegade 1
Thomas Jørgen Schmidt, Rosengaarden, søn af arbejdsmand Peter Schmidt, Haderslev
Nr 20
- Kristian Thomsen, søn af gårdmand og bankdirektør Chr.Thomsen, Korsgaard, Ganer
Aage Laurids Jensen, søn af gårdmand Jens Larsen Jensen, Ganerkær
Henry Thomsen, søn af postbud Niels Peder Thomsen, Tværgade 3
Jens Chr. Christensen, søn af husassistent Mette Cecilie Mariane Kristensen, Hedeby
Hans Mathiasen, søn af farvermester Andreas Mathiasen, Pilealle
Nr 18
- Aksel Ostersen, søn af gårdmand Ole Peder Ostersen, Aanum
Jørgen Kjærgaard Christensen, søn af landpost Chr. Christensen, Skjern.
Rasmine Rasmussen, datter af banearbejder Kristian Rasmussen, Pilealle 25
Laura Kristine Møller, datter af arbejdsmand Frederik Møller, Kongevej 12
Ane Margrethe Nielsen, datter af afdøde Jochum Marinus Nielsen, Vestergade 22
Sofie Margrethe Kristine Clausen Sørensen, datter af murer Søren Peder Sørensen, Nørregade 5
Eva Marie Cecilie Madsen, datter af lagerist Marius Vilhelm Madsen, Bredgade 130
Sigrid Helene Sørensen, datter af murer Godtfred Sørensen, Kongsholm
Anna Kristine Siggaard, datter af fabrikant Jens Peder Siggaard, Vejlen.
Nr 28
- Kirstine Jeppesen, datter af gårdmand Peder Jeppesen, Aanum
Nr 29
- Katrine Jeppesen, datter af gårdmand Peder Jeppesen, Aanum
Gudrun Margrethe Henriksen, datter af slagteriarbejder Claus Henrik Henriksen, Vraa
Laura Margrethe Baagøe, datter af hotelforpagter Laurids Chr. Baagøe, Bredgade
Ellen Merete Johannesen, datter af cand.pharm. Harald Johannesen, Østergade 22
Asta Grethe Lund Johansen, datter af lokomotivfører Karl Alfred Johansen, Pilealle 15
Grethe Guldberg Madsen, datter af skotøjshandler Mads Chr. Madsen, Bredgade 52
Ester Margrethe Hansen, datter af overpostbud Peter Hansen, Finderupsvej 12
Vilhelmine Antonie Karen Wilmsen, datter af afdøde arbejdsmand Leopold Herman Wilmsen, Holstebrovej
Nr 38
- Alvilda Kirstine Jensen, datter af gårdmand Jens PederJensen, Ganer

Karen Møller, datter af arbejdsmand og musiker Jens Møller, Enghavevej 5


Konfirmander den 4. oktober 1936 ved Pastor Gundtoft

KAN DU HJÆLPE MED AT SÆTTE NUMRE UDFOR DEN RIGTIGE KONFIRMAND- Skriv til Per - klik her

1.       .
2.       .
3.       Hans Fabricius Abildgaard, søn af landsretssagfører Erland Abildgaard, Østergade 5.
4.       Henrik Damgaard Nielsen, søn af gårdejer Hans Damgaard Nielsen, Nørre Kjærgaard i Marup.
5.       .
6.       Jens Peder Johansen, søn af slagter Mads Møller Thygesen Johansen, Nygade 3
7.       .
8.       .
9.       Erik Gunnar Christensen, søn af urmager Thomas Peder Christensen, Vardevej 16.
10.   Poul Erik Søndergaard Jespersen, søn af savskærer Jesper Søndergaard Jespersen, Storegade 14.
11.   .
12.   Frandsine Gudrun Meiner Jørgensen, datter af staldforpagter Niels Chr. Meiner Jørgensen, Møllegade 6.
13.  
14.   .
15.   Ingeborg Beiter, datter af slagtermester Chr. Ingvard Beiter, Østergade 1.
16.   Anne Marie Rosenberg Lauridsen, datter af postassistent Frands Chr. Rosenberg Lauridsen, Vardevej 20.
17.   Inger Johanne Kastberg, datter af elektrotekniker Martin Chr. Kastberg, Storegade.
18.   Sørine Margrethe Bisgaard Christensen, datter af snedkermester Jens Peder Bisgaard Christensen, Finderupsvej.
19.   .

20.  Karen Agerbo Hansen, datter af arbejdsmand Niels Chr. Hansen, Kongevej 38.